Umístění: DLOUHÁ 729/37, PRAHA 1

Narozen 04 Května  1887 v Zawiercie/Piotrkow/Rusko
DEPORTOVÁN
ZAVRAŽDĚN 11.12.1942 V OSVĚTIMI

Primeros je nejstarší registrovaná značka kondomů v Evropě. V roce 1909 ji v Praze založil židovský obchodník Gustav Schwarzwald. Schwarzwald v Praze rovněž provozoval obchod se smíšeným zbožím v dnešní Revoluční ulici; centrálu měla firma Primeros v Dlouhé třídě č. 37, v domě U Zlatého stromu.[3] V roce 1927 Schwarzwald založil „Továrnu na gumové zboží Gustav Schwarzwald – Primeros“ v Drážďanech resp. v nedalekém saském městě Ortrand, aby tím ulehčil obchodním stykům, které byly ohroženy hospodářskými překážkami mezi demokratickým Československem a Německem.
Následující rok převedl své podnikání v Praze na svou sestru Eleonoru Schwarzwaldovou (Löwyovou).

Gustav Schwarzwald i nadále zůstal majitelem patentu, značky a užitného vzoru pro kondomy Primeros, ovšem z důvodu zhoršující se politické situace v nacistickém Německu byl nucen svá majetková práva během stále častějších protižidovských akcí bránit. Na základě Norimberských zákonů mu byla nakonec továrnaDrážďanech (Ortrand) v roce 1936 nacisty zabavena. Konfiskace byla formálně odůvodněna nelegálním vyvezením výrobního tajemství z Německa do sesterské československé továrny Primerosu. Po svém zatčení za údajné daňové úniky v roce 1937 chtěl Schwarzwald v obavě o svůj život převést patentová práva ke značce Primeros do bezpečí na svou rodinu. Říšské německé úřady mu v tom však opakovaně zabránily. Jeho sestra Eleonora mezitím podnikání v roce 1932 rozšířila o novou továrnu v Děčíně v československém pohraničí (tehdejší Sudety), kde vyráběla bezešvé gumové zboží, především kondomy tehdy již světoznámé značky Primeros. Po Mnichovské dohodě v roce 1938, na základě které připadlo území Sudet, k nacistické Německé říši, byla Schwarzwaldům i tato továrna konfiskována. Na podzim roku 1938 byl na Eleonoru nacistickým gestapem vydán zatykač, před kterým uprchla do Francie jen pár dní po obsazení Československa německými vojsky v březnu 1939.
Spolu s manželem a syny Hanušem a Jiřím získala Eleonora v červnu 1940 víza od portugalského konzula v Bordeaux, Aristides de Sousa Mendes. Přes Portugalsko se jí také podařilo dostat na zaoceánskou loď do New Yorku, kam doplula v březnu 1941. Podle záznamů Amerického židovského spojeného distribučního výboru (American Jewish Joint Distribution Committee) se manžel Eleonory, Otto Löwy, snažil pomoci svému švagrovi Gustavu Schwarzwaldovi uprchnout z nacistického Německa do Ameriky, ovšem neúspěšně.
Gustav Schwarzwald byl nakonec pro svůj židovský původ zavražděn 11. prosince 1942, v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi ­– Auschwitz-Birkenau, nedaleko svého rodného města Zawiercie (dnešní polské Slezsko).

Autor fotek: Jaroslav Tatek.